Najnowsze wpisy na blogu
WIN - Ilona Anczarska | Rozwój przez kryzys czyli o plusach pandemii i siedzenia w domu
16325
post-template-default,single,single-post,postid-16325,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-13.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Rozwój przez kryzys czyli o plusach pandemii i siedzenia w domu

Rozwój przez kryzys czyli o plusach pandemii i siedzenia w domu

W obecnej dobie pandemii, dla wielu osób może być problemem odnalezienie się w nowej rzeczywistości – powody i objawy mogą być różne. Siedzimy w domach, porządek czasu i organizacja działań uległy zaburzeniu.

Dotychczasowe problemy z którymi przyzwyczailiśmy się żyć wcześniej na co dzień, mogą przybierać inny wymiar  i stawać się bardziej niewygodne niż dotychczas. Podobnie jak z wyposażeniem mieszkania, z którym jesteśmy zżyci. Na przykład stara kanapa po wprowadzeniu się do nowego mieszkania średnio pasowała do nowego wystroju wnętrza, była jednak wygodna – więc została upchnięta jako jeden z ostatnich w kolejce mebli czekających na wymianę. Jednak z czasem stała się stałym elementem codziennego krajobrazu i po pewnym czasie przestałą się rzucać w oczy, tym bardziej, że budżet był poświęcany na inne przyjemności typu podróże i bieżące wydatki. Spójrzmy na przykłady osób X,Y,Z:

 • Przykład zawodowy: Osoba X miała tendencje do realizowania zadań samemu zamiast zlecania ich innym. W natłoku obowiązków, wykorzystując swój perfekcjonizm,  tak organizowała sobie dzień, że technicznie stało się dla niej wykonalne zarówno realizowanie swoich zadań jak i tych, które mogły być potencjalnie zlecane osobom z zespołu.
 • Przykład prywatny: Osoba Y miała nierozwiązany w przeszłości konflikt z partnerem, ale w związku z tym, że pracowali w różnych rytmach, często wyjeżdżali służbowo i mijali się – służyło to braku eskalacji konfliktu i w efekcie pozostał on nierozwiązany – nie rzutował zbytnio na ich bieżące relacje, które co prawda uległy spłyceniu, ale dało się z tym żyć.
 • Przykład osobisty: Osobie Z stale wydawało się, że ma za mało relacji z innymi ludźmi a jeśli już je nawiązuje, to że nie wyglądają one na trwałe i tak jakby stale w nich czegoś brakuje. Jednak ciągła praca z ludźmi kompensowała owe poczucie braku, tak więc z czasem osoba Z przestała myśleć o tym jako o problemie, będąc pod presją innych, bardziej odczuwalnych bieżących i palących spraw do rozwiązania.

 

WPŁYW NIECHCIANEJ ZMIANY NA NASZE REAKCJE

Nagły zwrot akcji w postaci pandemii zmienia perspektywę. Poprzez zburzenie rytmu dotychczasowego działania, w większym stopniu mogą ujawniać się problemy, z którymi wcześniej byliśmy już zżyci i przyzwyczajeni do funkcjonowania z nimi „za pan brat”.

Oto jak sytuacja może się rozwinąć w czasach pandemii, w odniesieniu do przykładów opisanych powyżej,:

 • Osoba X musi pracować zdalnie, zadań jest więcej, większa jest presja i dotychczasowa organizacja pracy zawodzi. W konsekwencji X pracuje dłużej, częściej się denerwuje, śpi mniej, gorzej się czuje, a po pewnym czasie zarzuca sobie, że mniejsza ilość czasu na dojazdy do pracy powinna zwiększać efektywność – a jest wręcz odwrotnie, więc utwierdza się w przekonaniu, że coś z nią nie jest w porządku. Gorsze samopoczucie powoduje gorszą efektywność i błędne koło nakręca się.
 • Pan i Pani Y kłócą się coraz częściej, ponieważ oboje przestali wyjeżdżać, i schowane „pod dywan” żale i nierozwiązany konflikt powracają jak bumerang.
 • Osoba Z czuje się tak samotna jak nigdy dotąd i ma kłopoty z energią.

 

KORZYŚCI Z NIEWYGODY

Co możemy zrobić?  Możemy czekać aż minie pandemia i spróbować wrócić do starego rytmu. Możemy także spojrzeć na zaistniałą sytuację jako na szansę zajęcia się problemem w całej okazałości, co nie było możliwe wcześniej poprzez wkomponowanie go jako stały element codziennego krajobrazu dnia.

 1. Po pierwsze zamiast się nadmiernie frustrować i obwiniać, można nazwać rzeczy po imieniu.
 2. Po drugie warto wytłumaczyć sobie, że obecna sytuacja sprzyja ujawnianiu ukrytych problemów. Nie należy mylić tego z racjonalizacją mającą na celu zatuszowanie problemu, ale chodzi o to, by nie obwiniać się nadmiernie, ponieważ poczucie winy na dłuższą metę jest emocją odbierającą energię.
 3. Kolejnym możliwym krokiem jest zajęcie się sprawą, tj. przeorganizowanie sobie dnia, przeprowadzenie zaległych rozmów, rozwiązanie zaległych konfliktów, zmiana dotychczasowych nawyków – w pracy i w życiu osobistym.

Może nie być to wcale łatwe i dlatego warto rozważyć zgłoszenie się po pomoc do osoby, która zajmuje się danych zagadnieniem – psychologa, konsultanta, terapeuty. Obecnie jest wiele możliwości online. Być może obecny kryzys może przyczynić się do rozwiązania zaległych problemów i dzięki temu możemy odnieść korzyści w postaci rozwoju kompetencji osobistych lub zawodowych, które bez pandemii – nie byłyby możliwe…

 

DBANIE O WŁASNĄ ENERGIĘ

Pomocą w odzyskaniu energii koniecznej do działania jest  stworzenie sobie nowego rytmu dnia. Konstruując go, można posłużyć się zasadą psychologiczną, która mówi, że aby zachować dobrą kondycję w dłuższej perspektywie, należy zadbać o 4 obszary: fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy. Każdy z nich wymaga realizacji konkretnych działań. Warto je dopasować do swoich preferencji, ponieważ nie dla każdej osoby te same aktywności będą odpowiednie tj, zgodne z jej naturą i możliwościami.

Przykłady aktywności do każdego z obszarów:

 • obszar fizyczny – zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, czas przeznaczony na gimnastykę, rower, jogę, ćwiczenia oddechowe, etc.
 • obszar emocjonalny – czas przeznaczony na rozrywkę, relacje z innymi, różnego rodzaje przyjemności np, serial, kąpiel, słuchanie muzyki, etc.
 • obszar umysłowy – czas przeznaczony na szkolenia, angażowanie się w nowe projekty, wszelkiego rodzaju wyzwania umysłowe, naukę języka, etc.
 • obszar duchowy – czas przeznaczony na medytację, praktykę religijną, pracę non profit na rzecz innych, realizację wartości, poczucie sensu życia i swojej misji w nim, etc.

Warto zaplanować swój dzień lub tydzień dbając o to, by realizować się w każdym z tych czterech obszarów poprzez konkretne działania. Wtedy cztery różne energie będą wspomagały nasze cele i wysiłki. Dywersyfikacja aktywności i poszerzanie repertuaru to dobry kierunek, ponieważ umożliwia działanie bardziej integralne, zapewnia większą elastyczność i skuteczność. Wypracowanie nowego rytmu dnia  w czasach kryzysu może być bardzo cenną wartością dodaną..

Wdrażanie nawyków może nie być łatwe i trwa kilka tygodni, ale pamiętajmy – trening czyni mistrza!

 

No Comments

Post A Comment