BLOG

Wieża Babel we własnej głowie

WEWNĘTRZNI SUFLERZY Nasze własne wewnętrzne komentarze dotyczące zachowań lub podjętych decyzji mogą być zarówno wspierające jak i osłabiające: „nic dobrego z tej zmiany nie wyniknie”  „nie bój nie bój, będzie dobrze”  „to chyba nie byłem ja, gdy tak całkiem szczerze wypaliłem, co myślę”  „nic na to nie mogłem poradzić, to było silniejsze ode mnie” Obecnie czytaj dalej »

04
lut

Przemiana N+1

„ Chciałbym więcej rozmawiać z ludźmi na tematy spoza pracy, ale jak to zrobić, żeby nie pomyśleli że jako przełożony chcę nimi manipulować? I czy można coś zrobić, żeby te pogawędki nie były tak męczące przez to, że są za przeproszeniem o tzw. niczym?” SKĄD DYLEMAT Każdy z nas ma swój sznyt, temperament, styl. Gdy czytaj dalej »

08
sty
posted in BLOG, Coaching by

Burze mózgów inaczej

  TO ZNAMY I STOSUJEMY „Trzeba coś zmienić z marżą, spotkajmy się i zbierzmy pomysły” – najczęściej spotykam się ze stosowaniem tradycyjnej burzy mózgów rozumianej w skrócie jako zapisywanie pomysłów przez moderatora grupy zgromadzonej przy wspólnym stole. Metoda ta została zapoczątkowana już ponad pół wieku temu przez Alexa Osborn’a i od tamtego czasu jest stosowana czytaj dalej »

27
gru
posted in Szkolenia by

Dress code – zmora czy podpora

Pamiętam  przypadek trenerki, ‘podkablowanej’ przez jedną z grup szkoleniowych i wyrzuconej z projektu z powodu niestosownego stroju (spódnica w kwiatki do jednolitej marynarki a nie –  garsonka – z rodzaju tych, w które bvły ubrane Klientki-Enduserki). Wcale nie była to firma typu bank ani ubezpieczenia, a level grupy nie za wysoki, więc wydarzenie to wywołało czytaj dalej »

Homo Sapiens racjonalizujący czyli nieracjonalny

Załóżmy, że po kilku latach pracy w firmie X dociera do Ciebie, że działa ona niezgodnie z Twoimi wartościami / nieetycznie wobec pracowników bądź klientów zewnętrznych. Co robisz? Składasz wymówienie i szukasz innej pracy. Zastanawiasz się nad życiem i dochodzisz do wniosku, że wszystko jest względne, a wartości płynne. Zaczynasz widzieć plusy tej sytuacji, np. czytaj dalej »

Prośba do Trenerów – ankieta „transfer szkoleń”

  Ankieta jest skierowana do Trenerów Wewnętrznych i Zewnętrznych; rodzaj prowadzonych przez nich szkoleń nie ma znaczenia. Trenerzy wewnętrzni mogą być osobami nie pełniącymi formalnej roli trenera, a realizującymi szkolenia w roli np kierowników personalnych, bądź specjalistów. Celem badania jest konfrontacja wiedzy i przekonań polskich trenerów z wynikami badań opublikowanymi w literaturze.   W opisie nie czytaj dalej »

„Mieć czy być – czy Erich Fromm wiedział jak żyć?”

Dlaczego Albert Einstein nie nosił skarpetek, paska, kołnierza ani krawata; nie znosił sławy i chodził w tej samej skórzanej kurtce? Otóż będąc przekonanym, że można się stać niewolnikiem miliona rzeczy – redukował potrzeby do bezwzględnego minimum,  rozszerzając tym samym poczucie wolności i swobody. Długie włosy usuwały częstą konieczność chodzenia do fryzjera. Jedna wiatrówka załatwiała sprawę czytaj dalej »

Wspinasz się z liną czy bez?

„Każdy ma swój Everest” – Tenzing Norgay. Jeśli dążenie do celu porówna się do wspinaczki, można się zastanowić nad sposobami wejścia. Może to być np.  wspinanie się „na wędkę” (zaczepienie liny na szczycie ściany) lub tzw. „bouldering” czyli wspinaczka bez uprzęży i lin.  We wspinaczce pomocne są tzw. „ekspresy” (czyli karabinki połączone taśmą) umożliwiające mocowanie liny czytaj dalej »

12
cze

Efektywność szkoleń – „BARWIN” lepiej rokuje!

…efektywność szkoleń zależy od ich zaprojektowania, …od trenera, …od przełożonych… Jednak każdy trener i prawie każdy uczestnik wie, że grupy są: fajne, Fajne, i Fajniejsze (w kontekście wytwarzania podczas szkolenia synergii i specyficznego flow oraz błyskawicznego asymilowania doświadczeń i wiedzy). CZY ISTNIEJE PROFIL „IDEALNEJ GRUPY”? Tak! Czynniki indywidualne wpływające na przeniesienie efektów szkolenia do praktyki, czytaj dalej »

„Marzanny” w pracy i w domu

Czy Marzanny z Twego otoczenia – firmowe i domowe – zostały utopione? Czy też stoją jakby w muzeum figur woskowych? Jeśli stoją – jak dużo miejsca Ci pozostało? Przykład Marzanny Firmowej: „naprawa auta w naszej firmie trwa 3 miesiące, ponieważ wciąż działa stara procedura przetargu na naprawę aut. W związku z tym muszę pisać szereg czytaj dalej »